Strony Internetowe

Dlaczego Twoja Strona Powinna Powstać w Webflow?

Poznaj Kosmiczną Alternatywę Dla Wordpressa. Webflow określany jest mianem narzędzia nowej generacji do tworzenia nowoczesnych stron WWW.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, czym jest Webflow i dlaczego może to być najlepsze rozwiązanie przy wyborze systemu dla Twojej nowej strony internetowej.

Poznasz również naszą perspektywę, która sprawia, że coraz częściej pracujemy właśnie w tym systemie.

Czym jest Webflow?

Webflow określany jest mianem narzędzia nowej generacji do tworzenia nowoczesnych stron internetowych i zarządzania ich treścią. Zyskuje coraz większą popularność na całym świecie i jest niezwykle ciekawą alternatywą dla Wordpressa.

Webflow daje praktycznie nieograniczone możliwości w kontekście designu. Jesteśmy w stanie wdrażać naprawdę kosmiczne projekty w znacznie krótszym czasie niż dotychczas.

Zalety Webflow

Aktualizacje

Pierwszą i chyba najistotniejszą zaletą jest brak konieczności aktualizacji oprogramowania i jego rozszerzeń, co przekłada się na ogromną oszczędność czasu i… stresu.

W przypadku Wordpressa proces aktualizacji jest kluczowy, ponieważ pozwala zachować względne bezpieczeństwo danej witryny. Z drugiej strony istnieje zagrożenie, że po aktualizacji nasza strona będzie działać nieprawidłowo lub w ogóle przestanie funkcjonować.

Takie sytuacje zdarzają się nagminnie, co sprawia, że nawet dla osób z dobrą znajomością Wordpressa aktualizacje są kłopotliwe.

Webflow natomiast w pełni zdejmuje z nas odpowiedzialność za tego typu działania operacyjne, dzięki czemu możemy wykorzystać zyskany czas o wiele bardziej produktywnie.

Hosting i bezpieczeństwo

Strony Webflow są oparte o jeden z bardziej wydajnych i niezawodnych serwerów – AWS (Amazon Web Services) – z którego korzystają m.in.: Netflix, Facebook, Twitch, LinkedIn, BBC, ESPN. Możemy więc z dużą pewnością stwierdzić, że jeżeli nasza strona będzie się opierać o serwery Amazona, to możemy spać spokojnie.

Webflow uwalnia nas nie tylko od konieczności dbania o bezpieczeństwo i aktualizacje strony, ale również od wszystkiego, co związane jest z zarządzaniem serwerem. Wystarczy, że podepniemy naszą domenę i nie musimy się o nic więcej martwić.

Szybkość i jakość kodu strony

Webflow to tak naprawdę wizualny edytor kodu, który nam, projektantom i web-developerom, znacznie przyspiesza pracę, ponieważ nie musimy pisać kodu ręcznie. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko budować strony, które są bardzo wysokiej jakości, a przy tym łatwe w obsłudze dla klienta.

wyniki page speed - hello-fit.pl


SEO (pozycjonowanie w wyszukiwarce)

Zarówno Wordpress, jak i Webflow są bardzo dobrze przystosowane do osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwań. Należy jednak odnotować, że Google zwraca coraz większą uwagę na czas ładowania strony oraz jakość kodu. Aktualnie są to czynniki bezpośrednio wpływające na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

CMS (Content Management System)

Panel administracyjny w Wordpressie potrafi przytłoczyć liczbą opcji i wpłynąć na ogólną kulturę pracy na stronie.

Oczywiście można go w pewien sposób przystosować, ukrywając zbędne dla nas funkcje, ale mamy nieodparte wrażenie, że Webflow w tym zakresie poradził sobie lepiej, ponieważ panel jest bardziej intuicyjny i przejrzysty dla klienta.

panel admina- Webflow


Wady Webflow

Funkcjonalności

Wordpress to system open-source, co oznacza, że każdy może napisać swój kod i udostępnić go pozostałym użytkownikom. Tego typu podejście sprawiło, że w repozytorium Wordpressa aktualnie znajdziemy ponad 55 tys. wtyczek stworzonych przez deweloperów z całego świata. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy wtyczkę, która rozszerzy naszą stronę o pożądaną funkcjonalność.

Webflow natomiast jest rozwiązaniem typu SaaS (Software as a Service) i rozwój całej platformy odbywa się „za zamkniętymi drzwiami”. Skutkuje to tym, że wciąż niedostępne są dość podstawowe funkcjonalności, np. konta użytkowników czy płatne treści. Webflow pozostawia również wiele do życzenia w kontekście e-commerce i naszym zdaniem obecnie ma zastosowanie tylko w przypadku małych i prostych sklepów.

Możliwości Webflow można poszerzyć dzięki integracji z innymi rozwiązaniom typu SaaS, które łatają pewne braki. Można tu wymienić m.in.: Memberstack (płatne treści, logowanie użytkowników), Foxy (e-commerce), Circle (strony społecznościowe). Należy jednak zaznaczyć, że liczba dostępnych integracji jest dość ograniczona

Koszt hostingu

Koszt hostingu Webflow jest znacząco wyższy od standardowych hostingów dla stron internetowych.

Dobrej jakości hosting dla standardowej witryny może kosztować około 100 zł rocznie. Ceny w przypadku Webflow zaczynają się od około 50 zł miesięcznie (Basic Plan), choć najczęściej konieczne jest wykupienie wyższego planu w kwocie 70 zł za miesiąc (CMS Plan). Dodatkowo należy wykupić miejsce na obsługę poczty e-mail.

No dobrze, ale czy na pewno ta różnica ostatecznie jest tak znacząca?

To zależy od kilku innych czynników, na przykład od tego, jaki jest miesięczny koszt specjalisty, który dba o poprawne działanie i aktualizacje Wordpressa. W przypadku Webflow specjalista jest potrzebny tylko, gdy trzeba dobudować dodatkowe elementy na stronie, zmienić jej strukturę lub dodać jakieś funkcjonalności.

Do Wordpressa dochodzą również licencje na płatne wtyczki, których raczej nie unikniemy w przypadku wysokiej jakości strony.

Są to rzeczy, które można łatwo przekalkulować, znając wymagania projektu. Może się okazać, że utrzymanie strony zbudowanej na Webflow nie jest wcale droższe od tej stworzonej na Wordpressie. Pozostaje jeszcze kwestia niezawodności działania strony, serwera i tego, ile jest wart Twój spokój :)

plany cenowe - Webflow


Dla kogo jest Webflow?

Webflow jest dla osób/firm, które celują w najwyższą jakość i niezawodność strony. Webflow sprawdzi się idealnie w przypadku stron marketingowych, portfolio, blogów, stron firmowych lub portali informacyjnych.

Dla kogo nie jest Webflow?

Głównymi obszarami, dla których aktualnie nie rekomendujemy Webflow, jest e-commerce oraz strony wymagające logowania użytkowników i płatnych treści.

Wiemy jednak, że Webflow stawia na rozwój we wspomnianych obszarach, dlatego z niecierpliwością czekamy na efekty ich pracy.

Nasz punkt widzenia

Webflow zdobył nasze serca, bo pozwala pracować wydajniej i właściwie bez żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o design.

Tworząc strony w Webflow, możemy poświęcać mniej czasu na prace typowo operacyjne i skupić się na tych zadaniach, które wnoszą realną wartość dla klienta. Zamiast zadawać sobie pytania, czy strona działa i czy wszystkie wtyczki ze sobą współgrają, możemy zastanowić się, jak jeszcze bardziej poprawić wyniki strony, aby mogła lepiej spełniać swoje zadania.

Wciąż uważamy, że Wordpress jest w tej chwili nie do zastąpienia w wielu obszarach. Z drugiej strony jesteśmy przekonaniu, że takie narzędzia jak Webflow to przyszłość internetu i powoli hegemon będzie ustępował im pola. Po cichu na to liczymy.

Gotowy/a na nasz wspólny projekt w Webflow?


do zobaczenia

w kosmosie

Choć jesteśmy trochę nie z tej ziemi, mówimy ludzkim głosem.

Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o naszej wspólnej misji kosmicznej w marketingowym wymiarze.

kontakt